MNEMO nie je Nemo

MNEMO nie je Nemo

Prečo Nemo ?

Už aj vám niekto povedal, že máte pamäť ako akváriová rybka? Teda, že si pamätáte niečo len veľmi krátko? Skúste sa spriateliť s mnemotechnikami.


Slovo mnemotechniky je odvodené od slova  Mnémosyné  (lat. Mnemosyne), čo je v gréckej mytológii personifikácia pamäte. Mnemosyne je ochrankyňa umení a vied, ale aj matkou Múz. A ktoré sú to tie múzy?  Sú to epika, hudba, lyrika, milostná poézia, komédia, tragédia, tanec, dejepisectvo (história), astronómia,  hymnický a zborový spev.


Týchto 9  múz si môžeme zapamätať tak, že ich dáme do jednoduchého príbehu, ktorý si predstavíme.Predstavme si matku múz Mnemosyne. Jej život bol tak veľmi zaujímavý, iba epos  (Epika) ho mohol celý opísať. Bol plný lyrických básní (Lyrika), ale aj milostných básní (Milostná poézia), niekedy ako Komédia, ale aj Tragédia. Ostatné bohyne zborovo spievali hymnus (Hymnický a zborový spev), na ktorý rada tancovala (Tanec). Dnes je to už len História a možno je to zapísané len vo hviezdach Astronómia.

V sérii mojich krátkych článkov sa naučíme pracovať s pamäťou, zlepšovať ju, efektívne sa učiť a naučené si zapamätať. Precvičíme si mozgové hemisféry a náš mozog nám  bude za to vďačný.

10 jednoduchých tipov, ako zlepšiť pamäť